ინსტიტუტში მუშაობს მედიცინის ფაკულტეტი, რომელიც ამზადებს ზოგადი პროფილის ექიმებს. სწავლების ხანგრძლივობა ექვსი წელია.
დიპლომის შემდგომი სწავლება ინსტიტუტში ხორციელდება რეზიდენტურის სახით. ინსტიტუტი წარმოადგენს ”კრიტიკულ მდგომარეობათა მედიცინის” სპეციალობის სახელმწიფო პროგრამებით რეზიდენტთა მზადების ბაზას.
დიპლომის შემდგომი სწავლების ფორმა წარმოდგენილია აგრეთვე უმცროსი ექიმის მზადების პროგრამის სახით.
ინსტიტუტში 2003 წლიდან ჩამოყალიბებულია ექიმთა უწყვეტი პროფესიული განვითარების სისტემა კრიტიკულ მედიცინაში. ამ თვალსაზრისით ინსტიტუტში მუშაობს 2 კურსი ”ახალი ტექნოლოგიები კრიტიკულ მედიცინაში” (#0091) და ”კრიტიკული მედიცინა რესურსების დეფიციტის დროს” (#00353). ამ პროგრამებით დღემდე მზადება გაიარა 238 ექიმმა.
კრიტიკული მედიცინის ინსტიტუტი არის თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის კრიტიკული მედიცინის დეპარტამენტის ბაზა, არსებულ ბაზაზე მიმდინარეობს სტუდენტების და მაძიებლების მზადება.
კრიტიკული მედიცინის კურსდამთავრებულები მუშაობენ საქართველოს და საზღვარგარეთის ქვეყნების (აშშ, რუსეთი, გფრ, უკრაინა) კრიტიკული მედიცინის წამყვან კლინიკებში.

Preparation of personnel
The Faculty of Medicine works in the institute, which trains doctors of a general profile. The duration of education is six years.
Post-diploma training at the institute is carried out in the form of a residency. The institute is a training base for residents with state programs of the specialty "Critical Conditions Medicine".
Post-graduate training is also offered as a junior doctor training program.
Since 2003, the institute has established a system of continuous professional development of doctors in critical medicine. From this point of view, the institute operates 2 courses "New technologies in critical medicine" (#0091) and "Critical medicine in times of shortage of resources" (#00353). So far, 238 doctors have been trained in these programs.
The Institute of Critical Care Medicine is the base of the Department of Critical Care Medicine of Tbilisi State Medical University. Students and researchers are being trained at the existing base.
Graduates of critical medicine work in leading critical medicine clinics of Georgia and foreign countries (USA, Russia, Germany, Ukraine).